wz
Uvod - mladez - vysledky - fotogalerie - trenink - boty - sponzor - kontakt - odkazy - propozice - GP Kolin - Forum - Prihlaska - Deutsche version - English version
...
http://pecky10km.wz.cz

Dnes je

Pečecká desítka
prihlaska
propozice
ceny
časový rozpis
mladez
vysledky
fotogalerie
historie
sponzori
3
4. ročník se bude konat v
sobotu 9.března 2013
*************

Sportovni vyziva:

Sportovni obuv:

Sportovni oblečení:

Sportovni potřeby:
ttiimm@centrum.cz Napište nám


www.seznam.cz
www.centrum.cz
www.atlas.cz
www.quick.cz
www.caramba.cz
www.katedrala.cz
www.idnes.cz
www.google.com
www.globalsearch.cz


Město Pečky
FC Bohemians
HC Pardubice
http://pecky10km.wz.cz

Běžecké boty


Vlastnosti běžeckých bot:

Dobré běžecké boty by měly vykazovat následující důležité znaky:
 • tlumení
 • stabilitu
 • flefibilitu/přizpůsobení
1/ Tlumení
Tlumení znamená schopnost běžecké boty redukovat nárazpři nášlapu.
Při každém kroku odpružuje chodidlové a nožní svalstvo síly, odpovídající  až trojnásobku tělesné hmotnosti. Tento názorový šok je obrovským zatížením  pro kloubní chrupavky a kosti. Pokud se na tuto skutečnost nebere žádný ohled, dochází k poškození chrupavek  a zlomeninám vzniklých opotřebením.

2/ Stabilita
Hlavním úkolem boty je bezpečné vedení nohy a ochrana před nesprávným pohybem. Eventuálně narušený nášlap způsobuje omezení biologického tlumícího mechanismu. Dobře padnoucí bota by měla napravit lehké chyby při nášlapu.

Stabilita je ovlivnována následujícími faktory:
Vnější podrážka: změny díky profilu, zářezům, kolíkům
Střední podrážka: zde je nutné dbát na to aby byl při extrémních problémech (vnitřní-vnější nášlap) k dispozici dodatečný stabilizační systém!
Vrchní díl boty: změny díky různým vnějším materiálům a konstrukcím, tvarům a způsobům zpracování.

3/ Flexibilita/ přizpůsobení
Flexibilita je určena:
 • všemi použitými materiály
 • druhem zpracování
 • konstruktivními znaky (profil vnější podrážky, systém střední podrážky, pohyblivé zářezy...)
Přizpůsobení je určeno:
 • tvarem boty
 • konstrukcí střední podrážky
 • vrchní díl boty (materiál, konstrukce, systém, šněrování...)


Systémy běžeckých bot

ASICS
Asics Gel
 • absolutně odolný proti "únavě materiálu"
 • umístěn pod hlavními tlakovými body špičky a paty
 • vysoká kapacita tlumení na minimální ploše
 • ušetřením materiálu ustřední podrážky vzniká mělká úroven podrážky
 • snižení možnosti nesprávného pohybu (vnitřní nebo vnější nášlap/vykloubení kotníku)
 • přímý styk s povrchem
 • stabilní základna pro postranní síly
Asics Duomax Uspořádání opěrek a zesílení rozhoduje o vhodnosti boty.
Opěrné elementy, které mají zabránit vnitřnímu nášlapu jsou samozřejmě umístěny na vnitřní straně boty. Systém Duomax se dvěma rozdílnými tvrdostmi materiálu je působivou ochranou proti vnitřnímu nášlapu.REEBOK
DMX10 V nárazové fázi se tlačí postraní komory v podpatku k sobě a vytlačí vzduch jak do středu boty, tak do vnitřní komory v přední části boty. Vzduch, který proudí do uzavřené, mediální nášlapové komory, zde zvýší tlak a pevnost podrážky v této oblasti a tím stabilizuje nohu během nášlapu.
V momentě, kdy noha nášlápne na špičku, se v přední části nohy a tím se vytlačí vzduch zpět do potpatku.

DMX6 Systém DMX6 pracuje na stejném principu aktivní výměny vzduchu jako DMX10. Skládá se stejně jako DMX10 ze 2 oddělených jednotek transportujících vzduch, které mezi sebou spolupracují. Oblast paty u systému DMX6 je identická jako u systému DMX10, v přední části boty má však pouze jednu komoru. Zatímco komory v patě, které pracují s kontrolovanou výměnou vzduchu, přebírají funkci individuálního tlumení a stability, přední komora podpírá a stabilizuje nárt a umožnuje tak příjemný pocit při nošení a pohybu nohy.NEWBALANCE
External Counter Reinforcer Umělohmotný díl ve tvaru podkovy v oblasti paty zaručuje optimální stabilitu v botě.

Abzorb Tlumící element z visko-elastické umělé hmoty v patě i špičce.

Encap anatomicky předtvarované EVA-jádro, vypracované ve skořápce z PU-materiálu, zaručuje stabilitu paty a dodatečné tlumení.

TPU Post TPU-umělohmotná opěrka v oblasti paty, vsazená mediálně nebo laterálně k regulaci vnitřního nebo vnějšího nášlapu.

Graphite Rollbar Mělký nebo předtvarovaný díl z grafitu, který je podle biomechanických zákonů umístěn v mezipodrážce nebo pod patou a slouží jako dodatečná stabilita paty resp. opěrka při nášlapu.

Stability Web můstek v oblasti chodidlové klenby z velmi lehké umělé hmoty, určený ke zlepšení stability a redukci celkové hmotnosti.
SAUCONY
GRID Ground Reaktion Inertia Device, tlumící- a opěrný element v patě, síť z tzv. hytrelových vláken nad dutinou v oblasti paty.
Podobně jako u tenisových raket "Sweet Spot", tlumí tato síť nárazy a zároveň centruje patní kost. To odlišuje tento element od jiných systémů, které pouze tlumí náraz.
Tloušťka vláken v této síti určuje tlumení a opěrnou funkci.

GTO GRID Toe Off, tlumící element v přední části boty, viskoelastický polymer, který je svým tvarem, tlušťkou (6mm) a umístěním jedinečný  - pokrývá kompletně celou tlakovou zonu. Flexibilita v přední části nohy zůstává uchována a při došlapu nepůsobí "houbovitě".
NIKE
NIKE AIR ® Sloučenina vzácných plynů, která je pod tlakem zavařena do folie. Tento stálý tlumící systém, který se po každém zatížení okamžitě vrací do původního tvaru, se vyrábí v různých velikostech, obrysech a individuálně dle oblasti použití. Současně není závislý na teplotě, čímž je míněna trvalá funkčnost při teplotách od -20°C do +50°C.
 • ZOOM Air - je plocha z textilního vlákna, která je oboustraně zalepená urethanovou folií, svařená a poté stlačená systémem NIKE AIR ®. Konstrukce ZOOM AIR umožnuje velmi mělký a působivý tlumící systém, který dovoluje aktivním sportovcům hluboký kontakt s povrchem a co nejrychlejší tlakové síly.
 • AIR MAX - kolem dokola (180°) viditelná NIKE AIR ®; podrážka. Sytém AIR MAX je lehčí, větší a působivější než systém MAX-Volume Air. Při nárazu je NIKE AIR ® uvnitř komprimován a vytlačen na vnější okruh Air-systému, čímž se dosáhne stability v oblasti paty.
 • TOTAL AIR - je tříkomorový tlakový systém pro absolutní tlumení od paty až k prstům u nohou. Komora v oblasti paty, která je uložena vně, zaručuje měkký nášlap. Díky celkové konstrukci systému Total Air je umožněn ideální průběh pohybu při nášlapu. Flexibilní zářezy v přední části boty zaručují optimální přenášení síly.ADIDAS
adiPRENE® - nabízí maximální ochranu při nárazu. V momentě prvního kontaktu s povrchem působí pod patou vysoké nárazové síly. Proto je nutný tlumící materiál, který chrání patu. adiPRENE® absorbuje nárazové síly a snižuje tak zátěž při běhu.

TORSION® SYSTEM - pro stabilitu a kontrolu pohybu. Pata a špička nohy se pohybují nezávisle na sobě. TORSION® SYSTEM kontroluje a podporuje přirozený pohyb nohy a stará se o její stabilitu.

TRAXION® - nabízí nejlepší možnou přilnavost. Sportovci potřebují optimální přilnavost k povrchu jak na hřišti, tak v terénu. TRAXION® nabízí v každé situaci nejlepší možnou přilnavost ke každému povrchu. Specificky uspořádané elementy systému TRAXION® zaručující vždy optimální stabilitu. Proto je TRAXION® nejlepším řešením pro bezpečný postoj, lepší rozdělení tlaku a vysoký komfort.
PUMA
PUMA Cell Jedinečná technická metoda umožnuje firmě PUMA velikost buněk a jejich uspořádání tak obměnovat, že lze uspokojit potřeby každého sportovce. Zvýšeného tlumení, stability a flexibility lze dosáhnout obměnou následujících parametrů:
 • velikost každé buňky
 • výška každé buňky
 • tloušťka buněčné stěny
 • hustota/tvrdost materiálu buněk
 • složení buněčné strukturyFILA
FILA 3Action Nová technologie tlumení, inspirovaná přírodou a vyvinutá pro člověka
 • Obal
  - polštářek naplněný vzduchem, tlak uvnitř má za úkol absorbovat lehké nárazové vlny
  - obal je vyroben z odolné urethanové gumy s dlouhou životností a chrání "srdce" elementu - 3Action
 • Srdce
  - srdcem jsou písty z tzv. "kratonu" - speciální kaučukové směsi
  - elastické písty se při došlapu nezávisle na sobě stlačují (podobně jako tlumiče) a podchycují tak nejsilnější nárazové vlny
  - inovativní tvar pístů způsobuje efektivní pohlcování nárazových vln. Díky jejich uspořádání je zaručena stabilita v oblasti paty a flexibilita ve špičce nohy.
  - destabilizující pohyb při došlapu je redukován
 • Srdce a obal jako jednotka nabízí:
  - celoživotní tlumení
  - nejefektivnější zpětné odpružení
  - stabilitu a trvalou ochranu sportovce
2A Patentovaná technologie 2A je vysoce vyvinutá technologie pro výkonnější a pohodlnější sportovní boty. 2A znamená 2 Action, neboť tento systém je kombinací 2 elementů: speciálního pojiva a vzduchu. Ty působí společně a splnují základní funkce sportovní boty: tlumení nárazu, zpětné odpružení, ohebnost a stabilitu. Jako jeden z prvních kontrolovaných tlumících systémů splnuje FILA 2A požadavky na tlumení přesně na správných místech v botě a je optimálně uzpůsoben na sportovce a druh sportu.
BROOKS
HYDROFLOW® - tlumení. Speciální tlumiče nárazů umístěné v přední a zadní části boty. Speciální gelová náplň se přelévá při došlápnutí nohy na zem z jedné komory systému tlumiče do druhé komory a zabezpečuje tak účinné tlumení a poskytuje tak účinné tlumení a poskytuje noze zároveň vysokou stabilitu.
 • STABILITY MESH Mezi podrážkou a vnitřní stélkou je přidávána speciální síťovina s dynamickými vlastnostmi, která dodává chodidlu celkovou stabilitu aniž by snižovala ohebnost podrážky.
 • DIAGONAL ROLLBAR™ - část podrážky na vnitřní straně je vyrobena ze speciálně vytvrzené a vytvarované hmoty. Zamezuje nežádoucímu pohybu nohy do stran (tzv. pronaci)a zároven tlumí její nárazy.
 • DRB™ ACCEL odlehčený PU stabilizátor uprostřed podrážky zvyšuje kontrolu pohybu chodidla a snižuje deformační vlastnosti materiálu.
PODULAR TECHNOLOGY - podrážka. jedinečná technologie vyvinutá firmou Brooks. podrážka obuvi je rozdělena do několika malých částí, z nichž je každá část schopna reagovat nezávisle na ostatních. Díky tomu se pak podrážka obuvi ohýbá přesně jako Vaše chodidlo. Tento princip následně přispívá ke zvýšení pohodlí a užitných vlastností obuvi Brooks.
 • HPR / HPR PLUS -část podrážky vyrobená ze zvlášť odolného materiálu, který lépe odolává oděru a zvyšuje tak životnost obuvi.
 • CONTACT RBR -ve vybraných místech podrážky je aplikována upravená směs kaučuku tak, aby noha měla ideální kontakt s povrchem a běžec měl tak přehled a cit pro tvať.
 • SUBSTANCE 257 -speciální složení podrážky je unikátním patentem firmy Brooks. Číslo 257 v názvu je odvozeno od složení materiálu: 25% kaučuku a 75% EVA. Toto složení pak přináší ideální poměr životnosti podrážky a jejích tlumících schopností.

MIZUNO
MIZUNO WAVE Unikátni a inovacni technologie, ktera kombinuje dvě protikladné vlastnosti, a to tlumení nárazu a stabilitu. Vlnová konfigurace může být nastavena tak, aby vyhovovala nejnáročnějším požadavkům na tlumení nárazu, stabilitu, kontrolu pohybu, lehkost a rychlost.
 • VS-1 - umožnuje protinarazovy termoplasticky elastomer umisteny v oblastech největšího počátečního nárazu paty a přední části chodidla. VS-1 je konstruován ze 70% materiálu absorbujícího vibrace s rovnováhou E.V.A. a izoprenovou pryží. Kombinace všech materiálů umožňuje vynikající absorbci nárazů a současně poskytuje dostatečný a hladký odraz. VS-1 je lehký a má trvanlivou paměť (po prvotním nárazu se vrací do původního tvaru), je ideální pro působení kontinuální síly. Je odolný proti stlačení. Výsledky firemních testů prokázaly 20% zlepšení absorbce nárazů oproti E.V.A.
 • X-VLNA
  - zlepšená konfigurace vlny
  - rovná plocha uprostřed paty vytváří samostatný suspenzní systém, pohlcuje nárazy a redukuje míru špatného našlapování
  - vlny na patě jsou přímé a lomené, zlepšují pohlcování nárazu a stabilitu
  - amplituda vlny v patní oblasti prvotního nárazu je nízká a rovná
  - vlny přesahuje přes přední část chodidla paralelní konfigurací, zvyšují flexibilitu (odpich) a redukuje špatné našlapování v přední části chodidla
 • PARALELNÍ VLNA
  - zlepšená konfigurace tlumení nárazu, ještě vylepšená u modelů se zvednutým koncem odkrytím otvorů v boční stěně středové části podrážky
  - vlny jsou paralelní mezi boční a středovou stranou
  - amplituda vlny v nárazové části paty je nízká a plochá
 • PARALELNÍ VLNA (lehká verze) - konfigurace zaměřená na lehkost se speciálním designem pro závodní obuv při zachování všech vlastností typu VLNA
  - vlny jsou paralelní mezi boční a vnitřní stranou - délka vlny je malá a těsná pro umožnění rychlejšího pohybu
 • VĚJÍŘOVÁ VLNA
  - konfigurace zaměřená na stabilitu
  - patní vlnovky jsou jiné na boční a na vnitřní straně
  - vlna je široká a amplituda nízká na boční straně, zvýšený tlumící efekt
  - vlna je široká s nadměrně vysokou amplitudou na vnitřní straně, redukuje špatné našlapování
 • DVOJITÁ VĚJÍŘOVÁ VLNA
  - konfigurace zaměřená na kontrolu pohybu
  - patní vlnovky jsou jiné na boční a na vnitřní straně
  - vlna je široká a amplituda nízká na boční straně, zvýšený tlumící efekt
  - vlna je široká s nadměrně vysokou a nízkou dvojitou amplitudou na vnitřní straně, redukuje špatné našlapování
 • X-10
  - exkluzivní složka z pevné pryže radikálně překonává naši stávající gumovou složku až o 80%. X-10 je umístěna na nejnáročnějších plochách boty, kde je největší oděr. X-10 pomáhá zvýšit životnost podrážky a tím i boty. Tím šetří peníze. Výsledky firemních testů prokázaly, že materiál X-10 je jeden z nejlepších na světě.
Máš i ty ruzné informace, rady nebo poznatky. Sem s nimi!
Systemy běžeckých bot