wz
Uvod - mladez - vysledky - fotogalerie - trenink - boty - sponzor - kontakt - odkazy - propozice - GP Kolin - Deutsche version - English version
...
http://pecky10km.wz.cz

Dnes je

Pečecká desítka
propozice
ceny
časový rozpis
mladez
vysledky
fotogalerie
historie
sponzori
Pečečtí běžci
34. ročník se bude konat v
sobotu 9.března 2013
*************

Sportovni vyziva:

Sportovni obuv/obleceni:

Sportovni potřeby:
ttiimm@centrum.cz Napište nám
speed2money.fbi.cz - Serfovani za penize

www.seznam.cz
www.centrum.cz
www.atlas.cz
www.caramba.cz
www.katedrala.cz
www.idnes.cz
www.google.com

Město Pečky

TOPlist
http://pecky10km.wz.cz

O Pečecké desítce
Datum vzniku tohoto atletického závodu sahá až do roku 1975, kdy skupina mládežníků ze ZPA Pečky přišla s myšlenkou uspořádat u příležitosti oslav Vítězného února 1948 běžecké závody. V prvních ročnících závodily převážně děti. Závod mužů, probíhal v parku a měřil 3km. Účast nebyla příliš velká a vítěztví většinou získal některý z vojáků sovětské posádky v Milovicích. První ročník závodu na 10km se konal 23.2.1980. Hlavním organizátorem se stal Jarda Kvaček, ke kterému se přidal Jiří Katrnoška. Protože oba současně i závodili pomáhali zvládnout a organizovat hladký průběh závodu i svazáci ze ZPA Pečky. Na start prvního ročníku se postavilo pouhých 8 závodníků. Vítězem se stal tehdy nadějný dorostenec František Vrba, který po vítězství mezi mílaři na trati 3200m vyhrál i 10km za 35:05 minut. do dnešního dne je to jediný pečecký atlet, který dokázal v závodě zvítězit. Vítězem druhého ročníku se stal maratónský reprezentant ČSSR Viktor Mladěnka. Tento atlet, ač závodil za Jablonec, žil v Sadské, později emigroval do Kanady. Zajímavé je i to že Jarda Kvaček s ním absolvoval nejeden vytrvalecký trénink. Také vítězové dalších ročníků byli převážně špičkoví závodníci Československa. Pavel Broum, reprezentoval v maratónu, Standa Tábor na tratích do 10km, Vašek Pátek na 3km překážek. Závod postupně získaval na popularitě. S rostoucí účastí již nebylo možné organizačně zvládnut na poměrně krátkém okruhu v parku regulérní průběh závodu. Proto se několik dalších ročníků běželo na okruhu o délce 2km. Z toho 800m vedlo parkem. Jelikož část okruhu vedla po poli u rybníka měnil se závod v kros a tak pořadatelé opět vrátili závod do parku. Desátého ročníku v roce 1989 se zúčastnilo ve všech kategoriích 229 atletů.

Listopadové události v roce 1989 významně ovlivnily i náš závod. Došlo k jeho přejmenování z Běhu Vítězného února na Pečeckou desítku. Z organizačních důvodů byly zrušeny běhy mládeže. Termín konání závodu byl posunut na druhou březnovou sobotu. Pro běžce to byl výhodnější termín i z hlediska klimatických podmínek. Vždyť několik předcházejících ročníků se běželo na sněhu při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Záštitu nad závodem převzal místní národní výbor, později městský úřad. Organizace závodu nadále spočívala největším dílem na Jardovi Kvačkovi, který vždy dokázal vytvořit pro běžce takřka domácí prostředí.

Významný mezník v historii závodu se stal rok 1995, kdy byl překonán počet 100 startujících. Vítězem se stal Pavel Klimeš, bývalý reprezentant na 10km, který společně se svým bratrem Petrem prožil nejlepší atletická léta v emigraci ve Velké Británii. Následující rok trať závodu definitivně opustila park.

Pro 17. ročník byl zvolen start před hasičskou zbrojnicí, trať vedla směrem na Ratenice a Vrbovou Lhotu, kde byla u rybníka otočka. Vítězem závodu se stal olympionik Jan Pešava. Následující rok byla provedena menší úprava tratě. Opět se vybíhalo z parku směrem na Ratenice, Vrbovou Lhotu. Před Vrbovou Lhotou běžci zatočili vpravo, zdolali železniční nadjezd a po 300 metrech následovala otočka zpět. Ale ani tato trať se nezdála organizátorům ideální a tak přichystali pro rok 1998 částečnou změnu. Start byl opět v parku, z Ratenic se běželo směrem na Cerhenice, kde byla u železničního přejezdu na Sokoleč otočka. Stejnou trať absolvovali běžci i v následujících čtyřech letech a patrně zůstane zachována i pro příští roky.

Mezi nejzdařilejší Pečecké desítky se zapsal 22. ročník. Závod nesl poprvé ve svém názvu jméno Jaroslava Kvačka. Ten na podzim roku 2000 ve věku 51 let. Přesto se podařilo jeho nástupcům Jiřímu Katrnoškovi, Robertu Noskovi, Petru Lhotovi, Jaromíru Foltýnovi a Luďku Peškovi uspořádat závod, který patrně překonal všechny předcházející ročníky. Na startu hlavního závodu stálo 131 závodníků. Ideální počasí umožnilo Pavlu Faschingbauerovi překonat vynikajícím časem 29:26, traťový rekord. Rekord překonal i nejrychlejší čtyřicátník Petr Klimeš, padesátník Josef Stolařík a sedmdesátník Antonín Leheček. Mezi ženami zvítězila v novém rekordu 34:50 Jana Klimešová. Do programu se podařilo navýšit finanční odměny pro nejlepší závodníky. Stejně jako v minulých letech proběhlo po vyhlášení výsledků v základní umělecké škole losování tomboly. Výhry do ní věnovali obchodníci a podnikatelé z Peček a okolí.

V roce 2002 při 23 ročníku posloužila poprvé od svého otevření pro zázemí závodu nová sportovní hala. Hlavnímu závodu přálo celkem počasí a tak si do Peček našlo cestu rekordních 176 závodníků. Padly traťové rekordy ve třech veteránských katego- riích. Vítězem hlavního závodu se stal Ivan Čotov. Čtyřia-dvacátý ročník nebyl ničím vyjimečným. Snad jen tím, že startovalo 159 závodníků, po dlouhé době zvítězil odchovanec kolínské atletiky a to Zdeněk Pichl,Jiří Čivný v padesátnících a Jan Buchar v sedmdesátnících překonali traťové rekordy. Jubilejní 25. ročník za účasti 167 běžců vyhrál Pavel Faschingbauer.Šestadvacátý ročník poznamenala nepřízeň počasí, proto i výsledné časy byly slabší. Sněhová kalamita den před závodem odradila hodně pravidelných účastníků a tak na start 23.března 2005 dorazilo "pouhých" 120 vytrvalců.Zvítězil Honza Bláha,který prvenství ohájil i v následujícím 27.ročníku. Mezi ženami obhájila Jana Klimešová. Účast kvalitní a vysoká - 176 startujících vyrovnalo rekord přihlášených z roku 2002. Zdařilý byl předposlední 28. ročník. Přes deštivé počasí stanulo na startu 230 atletů. Z celkového prvenství se radoval Polák Artur Blasinski v průměrném čase 30:55. S protivětrem, který běžce od otáčky v Cerhenicích do Peček tradičně potrápí neměl problémy sedmdesátník Jiří Libra, který uběhl desetikilometrovou trať za výborných 40 minut a překonal rekord ve své kategorii. Poslední 29. ročník byl ve znamení rekordní účasti 285 běžců.Cílem jako první proběhl čerstvý veterán Robert Štefko v čase 30:52. O dva traťové rekordy se postarali čtyřicátník Robert Štefko a v kategorii nad 50 let Miloš Smrčka.

Zlatým písmem se zapsal do historie 30. ročník, který se konal v roce 2009. Zavody se staly poprvé součástí poháru MIZUNO CUP a rovněž byly  současně i mistrovstvím  České republiky  veteránů.  Tento ročník se může pochlubit  několika   rekordy.  Cílem mládežnických   závodů   proběhlo  177 dětí což je nejvíce v historii, rekordem byla i účast 438  dospělých. Téměř ideálního běžeckého počasí  využil vítěz  závodu   tanzániec  Jafari  Ezekiel  Ngimba  k vytvoření nového traťového rekordu, který má  hodnotu  rovných  29  minut.  Z  času  Pavla Faschingbauera z roku 2001 srazil tento drobný afričan 26 vteřin. Z   celé   řady  pozoruhodných veteránských výkonů vyčnívá  čas pětapadesátiletého Miloše Smrčky z BK Říčany, který zdolal desetikilometrovou   trať  za  33.13.  Nepříznivé počasí poznamenalo výkony na 31.ročníku v roce 2010, kdy nikdo ze 382 vytrvalců nepokořil žádný traťový rekord. Vítězem v kategorii mužů se stal Petr Pechek, ženy vyhrála Olga Firstová. V roce 2011 v 32. ročníku celkově zvítězil opět Robert Štefko,který v tomto roce oslavil již 43 narozeniny a je v historii závodu nejstarším vítězem hlavní kategorie. Rekord co do účasti padl v Pečecké desítce konané v roce 2012 kdy startovalo v  hlavním závodu 717 dospělých. Vítězové Ondřej Fejfar a Marta Fencolová traťové rekordy neohrozili. Ceny vítězům předával olympíjský vítěz  akrobat Aleš Valenta.

Toto bylo krátké ohlédnutí za historií závodu, který se stal co do úrovně a kvality největší sportovní akcí roku v Pečkách. Všem, kteří se o zdar tohoto závodu zasloužili patří slova díků a uznání.
V Pečkách 18.1.2013                Jiří Katrnoška
Město Pečky:
Erb města Peček